Pagalba dirbantiems ir auginantiems mažamečius vaikus bei prižiūrintiems senyvo amžiaus artimuosius

Pagalba dirbantiems ir auginantiems mažamečius vaikus bei prižiūrintiems senyvo amžiaus artimuosius

Dažnas kūrybine veikla užsiimantis žmogus dirba tada, kai kiti ilsisi, o mes net nesusimąstome, kad, kol jaukiai įsitaisę sėdime teatro kėdėje, ant scenos ir užkulisiuose pluša daugybė žmonių – ne tik aktoriai, bet ir grimuotojos, apšvietėjai ir kitų profesijų žmonės. Jiems nebūna nė savaitės, kad nereikėtų dirbti vakare arba savaitgalį. Ne vienas meno srities atstovas susiduria su dilema, kur vakare palikti savo vaikus, juk darželiai užsidaro koncertui dar neprasidėjus.

Teatre grimuotoja dirbanti Inga augina septynerių metų sūnų Luką. Darbo pobūdis lemia, kad dirbti tenka beveik visada vakarais arba savaitgaliais: „Tikrai sunku darbą suderinti su vaiko auginimu – jei turi artimų žmonių, tai puiku, bet ne visi turi giminių tame mieste, kur gyvena. Vilniuje gyvena tik mano pusbrolis, bet jis yra užsiėmęs ir ne visada gali padėti“, – sako buvusi panevėžietė.

„Mesti darbo minčių nebuvo kilę – pagalvodavau, kol dar randu išeitį, nenorėčiau keisti mėgstamo darbo. Be to, ir sūnui labai patinka nueiti į spektaklius“, – teigė Inga.

Vaikai prižiūrimi iki 22 valandos

Šiuo metu moteriai darbą ir sūnaus auginimą suderinti yra kur kas lengviau – Lukas iki vėlaus vakaro gali likti lopšelyje-darželyje „Varpelis“ vakarinėje grupėje. Ji finansuojama iš Europos socialinio fondo lėšų ir čia besilankančių vaikų tėveliams nieko nekainuoja.

„Man tokia paslauga labai reikalinga, į Vilnių su sūnumi atvažiavau viena ir seneliams ne visada galiu jį palikti, nes jie gyvena Panevėžyje. Vaikas dar mažas – septynerių metų, jis grįžta iš mokyklos ir nežino, ką daugiau veikti. Aišku, būtų geriau, jeigu būtų dar daugiau tokių paslaugų, pavyzdžiui, savaitgaliais“, – mąsto septynmečio mama. Kol šeima dar nežinojo apie projektą, o mamai reikėdavo kas vakarą dirbti, vaikas kartais kelias dienas gyvendavo ir vadinamajame savaitiniame darželyje.

Skelbimą apie naujas prailginto darbo grupes darželiuose Inga pastebėjo savo darbovietėje.

„Sūnui patinka būti darželyje – ten ir žaidimai, ir užduotėlės, o namie turbūt televizorių žiūrėtų“, – priežiūros darželyje pliusus vardijo Inga. „Varpelyje“ vaiką ji gali palikti darbo dienomis nuo 15 iki 22 val.

„Anksčiau, kaip ir visi vaikai, į darželį sūnus eidavo tiesiog dėl to, kad reikia, o dabar, kai klausiu, kur norėtum – pas senelius ar į vakarinę grupę, tai pats renkasi darželio draugus“, – džiaugėsi mama.

Jungia teatrų ir filharmonijos darbuotojus

Darželio darbuotojai kūrybos srityje dirbančių šeimų problemą, kur palikti vaikus, pastebėjo jau anksčiau. „Kai projekto koordinatorė Rūta Mackanienė atėjo pas mus, iš karto sutikome bendradarbiauti, nes žinome, kad ta problema yra labai aktuali: koncertai vyksta vakare, mamos turi būti ten ir dirbti“, – sakė Vilniaus lopšelio-darželio „Varpelis“ direktorė Irena Ščefanavičienė.

Darželyje kasdien susirenka skirtingas vaikų skaičius – tai priklauso nuo tą dieną vykstančių renginių. „Menas, darbas, šeima” programoje gali dalyvauti šešių Vilniaus teatrų ir filharmonijos darbuotojai.

„Vaikai grupėje gali likti iki 22 val., o organizavimo problemą išsprendėme su savais pedagogais. Paskyriau tuos, kuriais pasitikiu, ir žinau, kad jie galės gerai organizuoti šitą veiklą“, – sakė I. Ščefanavičienė.

Darželio vedėja sakė, kad poreikis vakarinėms grupėms yra didelis, ir nuogąstauja, kad projekte gali dalyvauti ne visi norintys: „Gaila, kad šiame projekte gali dalyvauti tik tos šeimos, kuriose kiekvienas šeimos narys negali uždirbti daugiau nei 1050 litų (trijų valstybės remiamų pajamų dydis – aut.). Mes tikėjomės, kad bus dvi grupės po 30 vaikų, tačiau tiek nesusirinko, nes daug žmonių, kuriems reikėtų tos paslaugos, uždirba daugiau nei nurodyta.“

Gali padėti ir prižiūrint senelius

R. Mackanienė patikino, kad šis projektas skirtas padėti suderinti šeimos ir darbo problemas kultūros darbuotojams (aktoriams, muzikantams, teatro aptarnaujančiam personalui), auginantiems mažamečius vaikus iki 10 m., taip pat turintiems neįgalių ar senyvo amžiaus šeimos narių.

„Tikslinei grupei bus organizuojami seminarai darbo ir šeimos suderinamumo klausimais, taip pat informuosime apie įvairius šio klausimo teisinius aspektus, planuojame ir psichologines konsultacijas“, – sakė R. Mackanienė.

Projekto koordinatorė pritarė „Varpelio“ vedėjai, kad vakarinė darželių grupė yra itin reikalinga tėveliams – menininkams, dirbantiems tada, kai dauguma žmonių ilsisi.

Europos socialinio fondo (ESF) lėšomis finansuojami darbo ir šeimos suderinamumą didinantys projektai vykdomi visos šalies mastu. Šiuo metu pagal 2007–2013 m. ES paramos priemonę „Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimas“ yra įgyvendinami 23 projektai, kuriems iš ESF skirta 40,3 mln. litų. Šių projektų metų nemokamomis vaikų priežiūros paslaugomis vakarais ir savaitgaliais šalyje pasinaudos daugiau nei 5 tūkst. gyventojų, turinčių problemų derinant šeimos ir darbo įsipareigojimus, taip pat darbovietės bus skatinamos tapti šeimai palankiomis. Planuojama, jog šios priemonės žmonėms padės išlaikyti esamas darbo vietas ir suteiks didesnių galimybių susirasti naują darbą.

Translate »